niedziela, 18 marca 2018

GOTOWANIE, SPRZĄTANIE I INNE ROBOTY DOMOWE

W bibliotece mamy kilka poradników w zakresie prac domowych oraz różnych codziennych czynności. W języku angielskim. Zachęcamy do doskonalenia umiejętności językowych, a zarazem proponujemy coś praktycznego - a nuż jakaś porada nam się przyda :)

Burros M., Levine L.: Come for Cocktails, Stay for Supper. Over 200 recipes for the most popular form of entertaining – the cocktail-buffet. New York: Macmillan, 1973 – sygn. 14A

Książka ukazała się w 1970 roku, jako poradnik dla pań domu. Zawiera porady i przepisy przydatne do przygotowywania przyjęć. Receptury i porady dotyczące urządzania przyjęcia koktajlowego podają, na przykład, ile potrzebnych jest drinków w zależności od liczby osób, czy też przykładowe menu  na różne pory roku.
Marian Burros i Lois Le są znanymi autorkami książek, a właściwie poradników kucharskich z drugiej połowy ubiegłego wieku. Marian Burros zaczynała karierę jako nauczycielka kucharstwa, ale wkrótce zaczęła pracować w tej dziedzinie dla czasopism i programów telewizyjnych, m.in. do 1983 roku prowadziła dział poświęcony żywieniu w „The New York Times”, była redaktorem żywieniowym w „The Washington Post” i reporterem konsumenckim dla NBC. Miała bardzo duży wpływ na amerykańskie społeczeństwo w zakresie wprowadzania zdrowszych nawyków żywieniowych, zdrowia i profilowania produkcji rolnej.

Wzmianka o książce „Come for Cocktails, Stay for Supper” pojawiła się w jednym z odcinków serialu Mad Men. Jest to amerykański serial obyczajowy, w którym akcja toczy się od lat 60-tych. Fabuła krąży wokół Dona Drapera, dyrektora kreatywnego agencji reklamowej, ale ukazuje też całą otoczkę amerykańskiej obyczajowości lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. W Ameryce wiele żon pracujących mężów zajmowało się wyłącznie domem i dziećmi, no i oczywiście towarzyszyły mężom na przyjęciach. Na jednym z takich przyjęć panie wspominają o książce „Przyjdź na koktajl, zostań na kolację”.
Wydanie w naszej bibliotece jest trzecim wydaniem publikacji z 1973 roku.

Ceserani V., Kinton R.: Practical Cookery. 5th ed. London: Edward Arnold, 1985 – sygn. 6A

„Praktyczna sztuka kulinarna” po raz pierwszy ukazała się w 1962 roku i od tej pory miała wiele wznowień. Victor Ceserani urodził się w 1919 roku, był szefem kuchni, nauczycielem i autorem książek, pionierem wdrażania edukacji cateringowej w Wielkiej Brytanii. Zmarł 20 lutego tego roku w wieku 97 lat. „Practical Cookery” napisał we współpracy z Ronaldem Kintonem, również wieloletnim restauratorem i legendą brytyjskiej sztuki kulinarnej.
W naszych zbiorach można znaleźć piąte wydanie tej książki z 1985 roku. Zawiera bardzo systematyczne omówienie metod przygotowywania posiłków, słowniczek terminów kulinarnych oraz dokładne przepisy przygotowania różnych wywarów i sosów, przystawek, zup, dań jajecznych, dań mącznych, ryb, jagnięciny i baraniny, wołowiny, wieprzowiny, cielęciny, boczku, drobiu i dziczyzny, sałatek, warzyw, ziemniaków, ciast, pikantnych przystawek i kanapek. Załącznik zawiera porady dotyczące używania i troszczenia się o noże.

Davies L.: Easy Cooking for One or Two. Harmondsworth: Penguin Books, 1972 – sygn. 30A

W przedmowie wyjaśnione są powody powstania tej publikacji. Punktem wyjścia jest starzenie się ludzkiej populacji, co niesie ze sobą szereg problemów społecznych, szczególnie jeśli chodzi o problemy żywieniowe. Powstają pytania: Czy starsi ludzie potrzebują tyle samo kalorii, protein, witamin i minerałów, jak wtedy, gdy byli młodsi, może potrzebują więcej lub mniej?, Jakie rodzaje pokarmów powinni jeść, by otrzymać potrzebne składniki odżywcze? Czy są jakieś alternatywne produkty spożywcze, które będą dla nich lepsze, gdyż będą je woleli, albo gdyż będą łatwiejsze w przygotowaniu, czy przechowywaniu. Wieloma z tych problemów zajął się zespół badawczy powołany w 1968 roku w Jednostce Departamentu Żywienia Geriatrycznego pod przewodnictwem Luise Davies. Jednak L. Davies nie poprzestała na badaniach naukowych, ale  zainicjowała powstawanie klas kucharskich zajmujących się żywieniem osób starszych.  
W książce zawarte są proste przepisy dań, które z powodzeniem mogą przygotowywać osoby starsze, ale też żyjące w małym gospodarstwie domowym. Receptury dostosowane są do przygotowania posiłków dla jednej lub dwóch osób.
Mamy wydanie z 1972 roku, czyli roku pierwszego wydania publikacji, ale prawdopodobnie jest to trzecie wznowienie tej bardzo popularnej wówczas książki.

Evans L., McGlone J., Metland D., Robins J.: 1000 handy household hints. London: StMichael, 1986 – sygn. 18A
W moim tłumaczeniu jest to „Tysiąc poręcznych wskazówek w prowadzeniu gospodarstwa domowego”. Książka podaje proste przepisy jak co zrobić, by zajmować się gospodarstwem domowym. W rozdziale pierwszym mamy porady krawieckie i robótki ręczne, wskazówki dotyczące konserwacji domu oraz ogrodnictwa i roślin. Dalej znajdują się ogólne porady dotyczące gospodarstwa domowego, jak przechowywanie ubrań, butów, postępowanie z meblami, robienie zakupów, organizacja kuchni, zawory jakieś, oszczędzanie pieniędzy na zakupach spożywczych i mediach domowych, ogrzewaniu, gotowaniu. Nie mogło zabraknąć sprzątania – temu poświęcony jest kolejny rozdział, od organizacji i środków sprzątających po usuwanie domowych zwierzątek, typu mrówki, żuczki i szczurki. Postępowanie z tkaninami, a zwłaszcza takimi użytymi do zrobienia ubrań, to kolejne ciekawe zagadnienia, warte wzmożonej uwagi. ”Nie płacz nad rozlanym mlekiem” czyli walka z plamami - zawarty tu jest m.in. bardzo praktyczny alfabetyczny wykaz plam różnego pochodzenia (np. keczup, krew czy masło) wraz ze sposobem ich likwidacji. Porady dotyczą też postępowania z mechanizmami (np. zmywarka do naczyń), meblami, dywanami. Jest też rozdział dotyczący robienia prania, suszenia i prasowania. Autorzy zadbali też o rady dotyczące bezpieczeństwa w domu i pierwszej pomocy. Całość niewątpliwie przydatna młodym, usamodzielniającym się ludziom, ale właściwie każdy znajdzie tu jakieś pomocne porady.
Pierwsze wydanie ukazało się w 1982 roku. U nas znajduje się wydanie poprawione z 1986 roku z nową kolorową wkładką.

Bremner M.: Supertips 2. More trips to make life easy. London: Hodder and Stoughton, 1986 – sygn. 45A
Moyra Bremner udziela super wskazówek, aby uczynić życie łatwiejszym. Podobnie, jak poprzednia książka, jest to poradnik w założeniu dla gospodyń domowych, ale w jakimś zakresie może być przydatna dla każdego. Jest tu rozdział dotyczący roślin: sadzenie, rośnięcie, wspieranie i pielęgnacja, rośliny doniczkowe i kwiaty cięte. Rozdział „Twój dom” poświęcony jest ścieraniu kurzu, malowaniu, tapetowaniu, osobliwościom i zakończeniom. Robienie i łatanie, oczko w prawo, oczko w lewo to rozdział, który zawiera porady związane z szyciem, cerowaniem dzianiny i takimi podobnymi. A kolejny zawiera porady dotyczące zabiegów osobistych:  pielęgnacji włosów i urody, używania ubrań i butów, postępowaniu w dolegliwościach i bólach, na koniec „to i tamto”. Jest rozdział poświęcony dzieciom oraz taki o jedzeniu i piciu i o organizowaniu swoich działań.

Wszystkie książki mają logiczny przejrzysty układ, a niektóre dodatkowo zaopatrzone są w indeks przedmiotowy. Zachęcamy do czytania; gotowania, tapetowania i sprzątania z książką w ręku.

Zapraszamy do biblioteki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz