wtorek, 13 marca 2018

BIOGRAFIE, LITERATURA FAKTU I POPULARNONAUKOWA

Wśród książek w języku angielskim posiadamy kilka z pogranicza literatury pięknej. Są to biografie, nie byle jakie, bo Ernesta Hemingwaya oraz Maksyma Gorkiego. Mamy książkę o naszym Papieżu Janie Pawle II , o egipskiej królowej Nefertiti i Minotaurze. Te i jeszcze inne... Polecamy i zapraszamy do biblioteki!

M. D. George: England in Transition. Life and Work in the Eighteenth Century. (Series: Pelican Book, A248). Melbourne:  Penguin Books. 1953 – sygn.  4A
Mary Dorothy George (1878–1971) – brytyjska historyczka, najlepiej znana z opracowania ostatnich siedmiu tomów „Catalogue of Political and Personal Satiries Preserved in the Department of Prints and Drawings in the British Museum” (Katalogu politycznej i personalnej satyry zachowanej w zbiorach Katedry Grafiki i Rysunku w British Museum). Jest to główne dzieło do  badań brytyjskich druków satyrycznych XVIII i XIX wieku. W naszych zbiorach mamy jedną z publikacji M. D. George: „England in Transition: Life and Work in the Eighteenth Century”. Pierwsze wydanie ukazało się w 1931 roku, my mamy wydanie z 1953 roku.


L. E. Cottrell: The Bull of Minos. The discoveries of Schliemann and Evans. London: Pan Books, 1978 – sygn. 17A
Leonard Eric Cottrell (1913-1974) – brytyjski autor i dziennikarz, zajmował się głównie popularyzacją archeologii starożytnego Egiptu. Od najmłodszych lat interesował się szeroko pojętą historią. W latach 30-tych XX wieku podróżował po Anglii motocyklem, zwiedzając kamienne kręgi, kurhany z epoki brązu, średniowieczne i renesansowe zabytki. Po zdobyciu doświadczenia w pisaniu historycznych artykułów dla czasopism motoryzacyjnych, w 1937 roku napisał swój pierwszy reportaż dokumentalny dla telewizji BBC.
W czasie II Wojny Światowej nie przyjęto go do RAF-u (siły lotnicze Wielkiej Brytanii) ze względów medycznych, ale stacjonował z RAF-em w rejonie Morza Śródziemnego jako korespondent wojenny BBC. Pracował dla BBC do 1960 roku, kiedy to zrezygnował i przeniósł się do Westmoreland, gdzie zamieszkiwał do końca życia, oddając się pisarstwu.
W naszej bibliotece mamy książkę jego autorstwa pt. „The Bull of Minos. The discoveries of Schliemann and Evans”. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1953 roku, u nas mamy wydanie z 1978 roku.

W. G. Burchett: Come East, Young Man. (Seria: Seven Seas Books). Berlin: Seven Seas Publishers, 1962- sygn. 24035
Wilfred Graham Burchett (1911 - 1983) – australijski dziennikarz, znany z reportaży na temat konfliktów w Azji i ze swoich socjalistycznych sympatii. W 1936 roku opuścił Australię i zamieszkał w Londynie, gdzie znalazł pracę w biurze podróży, które pomagało przesiedlać Żydów z nazistowskich Niemiec do Palestyny i Stanów Zjednoczonych.
Był pierwszym zagranicznym reporterem, który pojawił się w Hiroszimie po zrzuceniu bomby atomowej. Samotnie przybył pociągiem do Tokio już drugiego września, a trzy dni później angielska gazeta „Daily Express” opublikowała jego artykuł „Atomowa plaga” („The Atomic Plague”). Dodam, że artykuł przesłany był alfabetem Morse’a.  Był to pierwszy raport opublikowany w zachodnich mediach o efektach ataku nuklearnego.
W naszych zbiorach znajduje się książka Come East, Young Man” tego autora.

L. Collins, D. Lapierre: Is Paris burning? – Adolf Hitler, August 25, 1944. New York: Pocket Books, 1966 – sygn. 18515
 „Czy Paryż płonie? Historia wyzwolenia Paryża” – książka historyczna z czasów II wojny światowej autorstwa Larry’ego Collinsa i Dominique’a Lapierre’a. Tytuł odnosi się do pytania Hitlera, które zadawał w ostatnich dniach sierpnia 1944 roku  generałowi von Choltitzowi, któremu dał rozkaz spalenia miasta. Autorzy reportażu przedstawiają wydarzenia, dzięki którym Paryż ocalał z pożogi wojennej.
Pierwsze wydanie ukazało się w 1965 roku we Francji, rok później powstał film pod tym samym tytułem. W Polsce tłumaczenie ukazało się w 1991 roku, nakładem wydawnictwa Bellona. W naszej bibliotece mamy amerykańskie wydanie kieszonkowe z 1966 roku.

Gaskin B.: From Lord Jim to Billy Liar. An Introduction to the English Novel in the Twentieth Century. (Series: Heritage of Literature Series, section B, no. 12). London: Longmans, 1969 – sygn. 24003
Książka zawiera opracowania  i informacje na temat najważniejszych dzieł literatury angielskiej XX wieku.


 
Fenton C. A.: The Apprenticeship of Ernest Hemingway. The Early Years. New York: Mentor Book 1961 – sygn. 23525
Biografia zawiera opis wczesnych lat Ernesta Hemingwaya ukazanych przez pryzmat zewnętrznych wydarzeń i miejsc, w jakich żył pisarz.
  

Gorky M.: My Apprenticeship.  Translated from the Russian by Margaret Wettlin. Moscow: Progress Publishers, 1968 – sygn. 24596
Autobiografia Maksima Gorkiego (1868-1936), w której opisał swoje dorastanie. Właściwie nazywał się Aleksiej Maksimowicz Peszkov. Po śmierci matki zaczął samodzielnie utrzymywać się, pracując jako chłopiec na posyłki w sklepie obuwniczym, następnie był praktykantem u rysownika, pomywaczem na parowcu na Wołdze oraz praktykantem w warsztacie, gdzie malowano ikony. „Moje terminowanie” to drugi tom autobiograficznej trylogii, w której każda książka stanowi odrębną całość.

 
Davis J. F.: Strike a Giant Bell. Gifts of Pope John Paul II. Boston: ST. Paul Editions, 1981 – sygn. 4987
Autor był księdzem. W latach 1969-1982 pełnił funkcję pastora albo duszpasterza Kościele Św. Michała (St. Michael Church) w Cranford. Napisał książkę o Janie Pawle II, nie jest zbyt obszerna, ale zawiera sporo fotografii.

Zachęcamy do sięgania po książki w języku angielskim!

Zapraszamy do biblioteki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz