sobota, 10 marca 2018

OPOWIADANIA SCIENCE-FICTION w języku angielskim

W ramach zachęcania do czytania literatury w języku angielskim prezentujemy trzy tytuły znanych pisarzy amerykańskich z gatunku science-fiction.

Asimov Isaac: Nine Tomorrows. (Series: Pan Science Fiction), London: Pan Books, 1974 – sygn. 23435
Jest to zbiór dziewięciu opowiadań i dwóch utworów poetyckich Isaaca Asimova (1920-1992) – amerykańskiego pisarza i profesora biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Książkę po raz pierwszy opublikowano w Stanach Zjednoczonych w 1959 roku, a w Wielkiej Brytanii – w 1963 roku. Isaac Asimov osiągnął wielką popularność jako autor książek z gatunku science-fiction oraz popularnonaukowych. Wydał ponad 500 książek. Jego opowiadanie „Nastanie nocy” w 1964 roku zdobyło tytuł opowiadania wszechczasów, przyznawany przez Stowarzyszenie Science Fiction Writers of America.  Asimov był wieloletnim członkiem i wiceprezesem Mensy,
prezesem American Humanist Association. Jego nazwiskiem nazwano asteroidę (5020), czasopismo (Asimov’s Science Fiction), szkołę podstawową na Brooklynie (Nowy Jork) oraz dwie różne nagrody literackie.

Bradbury Ray: The Day It Rained Forever. Harmondsworth: Penguin Books, 1978- sygn. 23336
Książka, której pierwsze wydanie ukazało się w 1959 roku, zawiera zbiór krótkich opowiadań autorstwa Raya Bradburego. Raymond Douglas Bradbury (1920-2012) to amerykański pisarz, publikujący również pod pseudonimami: Edward Banks, William Elliot, D. R. Banat, Leonard Douglas, Leonard Spaulding. Jego najbardziej znaną książką, która przeszła już do klasyki gatunku, to „451 stopni Fahrenheita”, wydana w 1953 roku. Znana filmowa adaptacja tej książki powstała w 1966 roku w reżyserii François Truffauta

Anderson Poul, [et al.]: Berserker Base. New York:  Tom Doherty Associates, 1987 – sygn. 18475
Książka jest zbiorem opowiadań, powstałym z inspiracji Freda Thomasa Saberhagena (1930-2007), amerykańskiego pisarza s-f i fantasy. Pisarz znany jest najbardziej ze swojego cyklu o Berserkerach. Do szóstego tomu cyklu zaprosił innych pisarzy. Do tomu „Berseker Base”, wydanego w 1985 roku, napisali opowiadania: Poul Anderson, Edward Bryant, Stephen R. Donaldson, Larry Niven, Fred Saberhagen, Connie Willis i Roger Zelazny. Zamieszczone tu opowiadanie Zelaznego “Sam zaskoczony” („Itself Surprised”) opublikowano później w zbiorze Frost and Fire wydanym w 1989 roku przez wydawnictwo William Morrow. Polskie tłumaczenie książki pod tytułem „Mróz i ogień” ukazało się w 2000 roku, nakładem wydawnictwa Rebis. Tłumaczenia dokonał Maciej Raginiak.
W Polsce twórczość Freda Saberhagena znana jest z publikacji:
Czarny tron (współautor Roger Zelazny). Przełożył Marian Baranowski. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 1996
Pierwsza Księga Mieczy. Przełożył Marian Baranowski. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 1998
Druga Księga Mieczy. Przełożyli Urszula i Mariusz Seweryńscy. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 1998
Trzecia Księga Mieczy. Przełożyła Bożena Jóźwiak. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 1998
Spustoszone ziemie. (Cykl: Imperium Wschodu, t.1). Przekład Jerzy Śmigiel. Poznań: CIA-Book SVARO,1991

Prezentowane książki są dostępne w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz