niedziela, 18 marca 2018

KRYMINAŁY I THRILLERY RODEM Z WIELKIEJ BRYTANII (C-F)

William Wilkie Collins (1824-1889) – angielski powieściopisarz, dramaturg, autor opowiadań. Urodził się i zmarł w Londynie. Za  życia ogromnie popularny, był jednym z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych beletrystów wiktoriańskich. Bliski przyjaciel Karola Dickensa. Napisał 30 powieści, ponad 60 opowiadań, 14 dramatów i ponad 100 esejów.
Uznawany jest za prekursora angielskiej powieści detektywistycznej, a jego powieść „The Moonstone” („Kamień Księżycowy”), wydana w 1868 roku – za pierwszą powieść tego gatunku. Pierwotnie publikowana była w odcinkach na łamach magazynu Karola Dickensa „All the Year Round”.

Tytułowy Kamień Księżycowy to indyjski diament, chroniony przez dziedzicznych kapłanów Wisznu. Zrządzeniem losu w osiemnaste urodziny otrzymuje go Rachel Verinder, młoda Angielka. Jest to spadek po wuju, skorumpowanym oficerze, który służył w Indiach. Na wielkim urodzinowym przyjęciu Rachel pokazuje się przyozdobiona w diament, co widzi każdy, łącznie z kilkoma indyjskimi kuglarzami występującymi na przyjęciu. W nocy ktoś go kradnie z sypialni Rachel i następuje seria wielu nieporozumień, zdarzeń mających na celu wyśledzenie złodzieja i odzyskanie diamentu.
W naszej bibliotece dostępna jest ta książka, jednak w uproszczonej i skróconej wersji wydawnictwa Longman. Ma to jednak tę zaletę, że przeczytać ją mogą osoby dopiero nabywające biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim.
The Moonstone. Adapted and simplified by E. M. Atwood. London: Longmans, 1964 – sygn. 23460

Francis Durbridge (1912-1998) – angielski dramaturg, scenarzysta i pisarz. Urodził się w Hull (East Riding of Yorkshire). Kształcił się w Bradford Grammar School, gdzie do pisania zachęcał go nauczyciel angielskiego. Następnie studiował angielski na Uniwersytecie w Birmingham. Po ukończeniu studiów w 1933 roku krótko pracował jako urzędnik w biurze maklerskim, zanim w wieku 21 lat sprzedał słuchowisko radiowe dla BBC.
Stworzył postać Paula Temple – pisarza kryminałów i detektywa. Rozwiązywał on liczne zagadki kryminalne, najpierw w słuchowiskach radiowych, potem w filmach i serialu telewizyjnym (emitowany w latach 1969-1970). Oprócz serii z Paulem Temple napisał wiele innych detektywistycznych i kryminalnych słuchowisk i scenariuszy filmowych. Niektóre z nich nie przetrwały, gdyż były emitowane na żywo i nierejestrowane. Napisał też siedem sztuk teatralnych i czterdzieści trzy powieści. Wiele z nich było opartych o wcześniejsze utwory radiowe i telewizyjne.
W naszej bibliotece posiadamy dwie książki tego autora. Opowieści kryminalne pierwotnie ukazały się jako seriale telewizyjne, a potem jako książki:
“A Time of Day” – Pewne małżeństwo uznaje, że ich związek wygasa. Jednakże realizacja rozwodu zostaje przerwana, gdy znika ich córka. Czy została zamordowana, czy porwana, czy jest jakaś inna przyczyna zaginięcia?
„The Scarf” – coś o zamordowanej kobiecie i szaliku.
A Time of Day.  London: Hodder and Stoughton,1961- sygn. 23530 [Filmy emitowane w 1957 roku, pierwsze wydanie książkowe – 1959]
The ScarfLondonHodder and Stoughton,1962 – sygn. 23515 [Filmy emitowane w 1959 roku, pierwsze wydanie książkowe – 1960]

Dick Francis (1920-2010) – właściwie nazywał się Richard Stanley Francis, brytyjski dżokej i pisarz, autor powieści kryminalnych. Podczas II wojny światowej był pilotem RAF-u, a od 1946 roku zajmował się skokami przez przeszkody w zawodach National Hunt. Poważny wypadek w 1957 roku przerwał jego karierę sportową. W tym samym roku wydał autobiografię „The Sport of Queenes” i zostal dziennikarzem sportowym w „London Sunday Express”. W 1962 roku opublikował swoją pierwszą powieść. Od tego czasu wydał 43 powieści kryminalnych, w dużej mierze dziejących się w świecie wyścigów konnych. Kilkanaście z nich przetłumaczono i wydano w Polsce. Przypuszcza się, że w pisaniu powieści, do swojej śmierci w 2000 roku, pomagała mu żona Mary. W późniejszym okresie współautorem powieści był jego syn Felix. W naszej bibliotece mamy książkę „Even Money” autorstwa ojca i syna, ostatnią opublikowaną za życia Dicka Francisa.
Even Money. . London: Penguin Books, 2009 – sygn. 27841

Colin Forbes (1923-2006) - właściwie Raymond Harold Sawkins, brytyjski pisarz, publikujący pod kilkoma pseudonimami (Richard Raine, Colin Forbes i Jay Bernard). Urodził się w Hampstead. W wieku 16 lat zaczął pracować jako młodszy redaktor w czasopiśmie oraz w oficynie wydawniczej. W czasie II wojny światowej służył w Armii Brytyjskiej w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Po wojnie związał się z jednym z londyńskich wydawnictw. Pierwszą książkę wydał w 1966 roku pod własnym nazwiskiem („Snow on High Ground”), w następnych używał pseudonimów. Pierwszą książką wydaną pod pseudonimem Colin Forbes była „Tramp in Armour” (1969, w Polsce wydana w 1994 roku pod tytułem „Pancerna ucieczka”). Co roku pisał nową powieść, wydał ich razem czterdzieści jeden. Wszystkie zdobywały popularność i były tłumaczone na wiele języków. Większość powieści to thillery. Najbardziej znane są jego książki z cyklu „Tweed”, których głównym bohaterem jest Tweed, zastępca dyrektora brytyjskiego tajnego wywiadu (SIS). Prawie wszystkie jego powieści zostały przetłumaczone i wydane w Polsce. W naszej bibliotece posiadamy „Tramp in Armour” – wydanie z 1971 roku.
Tramp in Armour. London: Pan Books LTD, 1971 – sygn. 85A

Leonard Cyril Daighton, znany jako Len Deighton (ur. 1929) – uważany za jednego z najlepszych autorów powieści szpiegowskich, historyk wojskowości, dziennikarz, grafik, producent filmowy i autor książek kucharskich. Jego pierwsza powieść „The IPCRESS File” stała się bestsellerem. Kilkanaście powieści zostało sfilmowanych, a stworzona przez niego postać Harrego Palmera, cynicznego szpiega, stała się sławna za sprawą kultowych filmów lat 60-tych ubiegłego stulecia z udziałem Michaela Caine’a.
W bibliotece mamy:
Berlin Game. New York: Ballantine Books, 1985 – sygn. 18476
Billion-Dollar Brain,  London: Arrow Books, 1991 – sygn. 3473
Faith. London: Harper Collins Publishers, 1994 – sygn. 18510
Winter. A Berlin Family 1899- 1945. London: Grafton Books, 1988 – sygn. 18525

Linda Davies (?) – nie wiadomo ile ma lat, ale wiadomo, że w 1985 roku ukończyła Oxford, a następnie przez siedem lat pracowała jako bankier inwestycyjny w Nowym Jorku, Londynie i Europie Wschodniej. W swoich powieściach wykorzystuje doświadczenie zawodowe pisząc głównie thrillery dziejące się w środowisku finansistów. Prowadzi barwne życie pomieszkując w różnych krajach. Trzy lata spędziła w Peru, potem przeniosła się z mężem i dwoma synami do Londynu. Obecnie mieszka w Dubaju z mężem, synami i córką. Przeżyła też niebezpieczne chwile. W 2005 roku podczas żeglugi katamaranem po zatoce Perskiej została wraz z mężem zatrzymana przez dwie irańskie kanonierki i uprowadzona do Iranu. Po 13 dniach zostali uwolnieni po usilnych staraniach brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i australijskiego rządu.
W naszej bibliotece mamy: Wilderness of Mirrors. London: Orion, 1996 – sygn. 18509

Zapraszamy do biblioteki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz