środa, 15 grudnia 2021

"PSYCHODERMATOLOGIA" - nowość w bibliotece WNoZ

"Psychodermatologia" - nowość dla kosmetologii i nie tylko...

Psychodermatologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, wzbudzającą coraz
większe zainteresowanie zarówno lekarzy, jak i kosmetologów. Jest to też jeden z przedmiotów na studiach kosmetologii drugiego stopnia, prowadzonych przez OSW. Informujemy więc naszych drogich przyszłych specjalistów z zakresu kosmetologii: Mamy dla was książkę! Co prawda, wydaną kilka lat temu, ale o charakterze podręcznika i póki co, na rynku wydawniczym nie ma nic nowszego i w miarę obszernego z tej dziedziny.

Szepietowski J., Pacan P., Reich A., Grzesiak M., Psychodermatologia, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław 2015.

Rozdział pierwszy, zatytułowany „Ocena stanu psychicznego chorego i wprowadzenie do psychopatologii”, omawia techniki badania psychiatrycznego, plan wywiadu i ocenę stanu psychicznego. Rozdział drugi, pt. „Zasady badania dermatologicznego”, przedstawia wywiad, badanie fizykalne i badania pomocnicze. Trzeci rozdział, pt. „Psychodermatologia jako odrębna dziedzina wiedzy”, zawiera informacje o działalności towarzystw naukowych, klasyfikacji zaburzeń psychicznych, klasyfikacji psychodermatoz oraz ogólne zasady postepowania z  pacjentami psychodermatologicznymi. Dość ciekawie zapowiada się kolejny rozdział: „Pierwotne zaburzenia psychiczne z manifestacją skórną”. Zawiera on omówienie zagadnień: obłęd pasożytniczy i inne zaburzenia urojeniowe w dermatologii; dysmorficzne zaburzenia ciała (dysmorfobia); trichotillomania; onychofagia, onychotillomania, onychotemnomania; spektrum zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego; dermatozy wywołane (samouszkodzenia); psychogenne zespoły zaburzeń czucia. W kolejnym rozdziale „Zaburzenia psychiczne u osób z chorobami skóry”  znajdziemy zaburzenia depresyjne i zaburzenia lękowe. Bardzo ważne z punktu widzenia pacjenta są zagadnienia poruszone w kolejnym rozdziale, zatytułowanym „Jakość życia i stygmatyzacja w chorobach skóry”. W rozdziale siódmym „Wtórne problemy dermatologiczne związane z zaburzeniami psychicznymi” omówione są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia występujące pod postacią somatyczną i choroby skóry zaostrzane przez stres. Następnie, w rozdziale „Psychofarmakologia w dermatologii”, omówiono zagadnienia: optymalizacja leczenia, rozpoznanie a wybór leku, leki psychotyczne, leki przeciwdepresyjne, leki uspokajające i nasenne, interakcje lekowe oraz skórne objawy niepożądane stosowania leków psychotropowych. Ostatni rozdział poświęcony „Psychoterapii” przedstawia nurty w psychoterapii, formy psychoterapii, terapię psychodynamiczną, terapię poznawczo-behawioralną oraz zastosowanie psychoterapii w psychodermatologii.

Zapraszamy do biblioteki Wydziału Nauk o Zdrowiu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz