wtorek, 22 czerwca 2021

"PRAWO MEDYCZNE DLA FIZJOTERAPEUTÓW" - nowość

Nowość w bibliotece dla studentów fizjoterapii: Kubiak R., Liszewska A., Prawo medyczne dla fizjoterapeutów, Wydaw. B H.Beck, Warszawa 2020


Bardzo ważna i aktualna publikacja o zawodzie fizjopterapeuty i prawnych uwarunkowaniach jego wykonywania. W rozdziale pierwszym autorzy omawiają cechy szczególne zawodu fizjoterapeuty, zakres, odpowiednie kwalifikacje i bariery ograniczające, obowiązek zachowania tajemnicy, etos i przynależność zawodową. Kolejny rozdział to omówienie prawa do wykonywania zawodu, zwłaszcza, jakie przesłanki należy spełniać oraz jak wygląda procedura przyznawania prawa do wykonywania zawodu.

Następnie przedstawione są szkolenia specjalizacyjne i Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów. Formy wykonywania zawodu (stosunek pracy - czas pracy, należne świadczenia; umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa) to kolejne zagadnienie, po którym szczegółowo omawiana jest dokumentacja medyczna (m.in. zasady prowadzenia, udostępniania i przechowywania oraz odpowiedzialność karna grożąca za jej fałszowanie). Ważnym zagadnieniem z punktu widzenia prawa medycznego jest zgoda na zabieg medyczny. Kto może udzielić takiej zgody, w jakiej formie i co czeka fizjoterapeutę za wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta – o tym można przeczytać w rozdziale szóstym. Fizjoterapeuta powinien też orientować się w zagadnieniach obowiązku informacji medycznej i w prawach pacjenta: kto ma prawo do informacji medycznej, jaki jest jej przedmiotowy zakres, sposób, czas i forma przekazania, jakie pacjent ma prawa ograniczania obowiązku informacyjnego oraz co grozi za niewykonanie obowiązku informacyjnego. Odrębnym szeroko omówionym zagadnieniem jest obowiązek przestrzegania tajemnicy medycznej, jaki jest jej zakres, w jakich przypadkach mogą zaistnieć przesłanki do dyspensy, jak ma się obowiązek denuncjacji do tajemnicy medycznej oraz co grozi za nielegalne ujawnienie tajemnicy medycznej. Prawo pacjenta do poszanowania godności osobistej i intymności jest zagadnieniem, które coraz częściej uwzględnia się w praktyce medycznej, istnieją również odpowiednie uregulowania prawne, a pracownicy zawodów medycznych ponoszą odpowiedzialność za naruszanie praw do intymności i godności pacjenta. Odrębne rozdziały zostały poświęcone samorządowi zawodowemu fizjoterapeutów, odpowiedzialności zawodowej, odpowiedzialności cywilnej, odpowiedzialności karnej za skutki błędów medycznych oraz karnoprawnej ochronie fizjoterapeuty przez agresją ze strony pacjenta.

Tematyka bogata, a jej znajomość jest z pewnością niezbędna do wykonywania zawodu fizjoterapeuty i zdawania egzaminów zawodowych.

Naszym tegorocznym absolwentom – już wkrótce, mamy nadzieję, pełnoprawnym fizjoterapeutom, dziękujemy za pięć wspólnych lat i życzymy wspaniałych sukcesów i awansów zawodowych. Zawsze możecie skorzystać z naszej czytelni.

A studentów, którzy jeszcze zachowują status studenta, zapraszamy do wypożyczania i korzystania ze zbiorów na miejscu. Biblioteki w okresie wakacyjnym będą częściowo pozamykane, a częściowo pootwierane, wkrótce damy znać które i kiedy.

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz