sobota, 6 marca 2021

(e)-CZASOPISMA DLA FILOLOGII ANGIELSKIEJ

 (e)-CZASOPISMA dla  filologii angielskiej

Uniwersalność języka sprawia, że możemy polecić Wam nie tylko polskie czasopisma naukowe, ale i publikowane przez zagraniczne uniwersytety czy stowarzyszenia naukowe. Wiele z proponowanych periodyków zajmuje problemami językowymi oraz szeroko pojętą kulturą krajów anglojęzycznych, mogą więc zainteresować nie tylko naszych studentów filologii. Osoby, które chcą doskonalić swoje umiejętności językowe, czy zainteresowane szeroko pojętą kulturą krajów, których mieszkańcy posługują się językiem angielskim, też znajdą tu coś dla siebie.


American British and Canadian Studies 

Założone w 1999 roku jako czasopismo Academic Anglophone Society of Romania. Obecnie publikowane co dwa lata przez Lucian Blaga University w Sibiu, pod egidą Centrum Badań Lingwistycznych, Literackich i Kulturoznawczych przy LBUS oraz Akademickiego Towarzystwa Anglojęzycznego Rumunii. Jest to międzynarodowe, recenzowane czasopismo, publikujące wyniki badań anglojęzycznych w zmieniającym się środowisku wielokulturowym z perspektywy interdyscyplinarnej. Tematyka artykułów dotyczy głównie literaturoznawstwa porównawczego, kulturoznawstwa, studiów regionalnych, antropologii kulturowej, języka i językoznawstwa, multimediów i sztuki cyfrowej, przekładoznawstwa. Na platformie dostępne są numery od 2012 roku.

 

American Studies Journal 

Czasopismo recenzowane publikujące artykuły na temat wszystkich aspektów życia społecznego, kulturalnego i politycznego w Stanach Zjednoczonych. Platforma zapewnia dostęp do numerów wydawanych od 1996 roku.

 


Anglica An International Journal of English Studies  

Czasopismo wydawane przez Uniwersytet Warszawski, publikuje artykuły dotyczące wszelkich aspektów anglojęzycznej literatury, kultury i językoznawstwa. Zeszyty poświęcone literaturze / kulturze skupiają się na zagadnieniach dotyczących literatury, teatru, filmu, sztuki, mediów, historii, badań kulturowych i socjologicznych w różnych regionach anglojęzycznych – Anglii, Irlandii, Walii, Szkocji, Ameryce, kanadzie i Australii. W zeszytach lingwistycznych publikowane są artykuły dotyczące różnych aspektów języka angielskiego, socjolingwistyki, psycholingwistyki, porozumiewania się językowego, badań translatorskich, metodologii nauczania języka, itp. W archiwum dostępne są numery od 2014 roku.

 

Beyond Philology 

Czasopismo Wydziału Filologii Uniwersytetu Gdańskiego poświęcone jest językoznawstwu i studiom literaturoznawczym skupionym wokół kultury anglojęzycznej. Oryginalne artykuły naukowe dotyczą też problemów translatoryki i nauczania akademickiego. Oprócz zagadnień dotyczących języka angielskiego można spotkać artykuły na temat języka polskiego, celtyckiego i innych. Podstawową wersją publikacji jest wersja elektroniczna, a na stronie udostępnione zeszyty czasopisma podlinkowane są od 2005 roku (trzeba trochę zjechać na dół podanej strony).

 

Complutense Journal of English Studies 

Rocznik wydawany przez Uniwersidad Complutense w Madrycie, założony w 1993 roku. Artykuły naukowe obejmują wszystkie dziedziny wiedzy z zakresu lingwistyki i literatury angielskiej, jak również innych nauk humanistycznych. W wolnym dostępie można skorzystać z roczników od 22 tomu (2014).

 Crossroads 

Elektroniczny kwartalnik naukowy poświęcony badaniom z zakresu języka angielskiego, językoznawstwa teoretycznego i stosowanego, teorii literatury, krytyki literackiej, kulturoznawstwa i komunikacji międzykulturowej . Wydawany przez Uniwersytet w Białymstoku. Artykuły oczywiście w języku angielskim, na platformie dostępne od 2013 roku.

 


International Journal of English Studies  

Czasopismo recenzowane, wydawane przez hiszpański Uniwersytet w Murcji. Publikuje najnowsze badania z zakresu anglistyki: języka angielskiego i lingwistyki, lingwistyki stosowanej, literatury w języku angielskim i kulturoznawstwa krajów anglojęzycznych. W archiwum strony dostępne sa artykuły publikowane od 2009 roku.

 

Linguodidactica 

Rocznik naukowy wydawany przez Uniwersytet w Białymstoku. Tematyka artykułów dotyczy problematyki językoznawczej i związanej z nauczaniem języków obcych. Publikowane są materiały w języku rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, polskim, angielskim, niemieckim, francuskim. W archiwum dostępne są roczniki od 2013 roku.

 


Multicultural Shakespeare: Translation, Appropriation and Performance 

Czasopismo wydane po raz pierwszy w 1972 roku z inicjatywy profesora Toshikazu Oyamy, rektora Uniwersytetu Seijo w Japonii. Obecnie wydawany w Łodzi jako międzynarodowe czasopismo poświęcone studiom szekspirowskim. Badacze, pochodzący głównie ze środowisk nieanglojęzycznych poruszają problematykę związaną z adaptacją tekstów Szekspira, ich ontologią i znaczeniem międzykulturowym. Na platformie dostępne są artykuły wydane od 2012 roku w plikach pdf.

 

New Horizons in English Studies 

Rocznik założony w 2016 roku, wydawany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Publikuje badania z zakresu literatur anglojęzycznych, językoznawstwa i kulturoznawstwa.

 


Nordic Journal of English Studies 

Czasopismo powstało w 2002 roku jako forum skandynawskich uczonych zajmujących się językiem angielskim i literaturą. Od 2007 r. czasopismo jest ogólnodostępne i publikowane wyłącznie w formie elektronicznej przez komitet redakcyjny w Göteborgu. W archiwum czasopisma można znaleźć wszystkie artykuły wydawane od 2002 roku.

 

Polish Journal of English Studies 

Czasopismo naukowe wydawane przez Polish Association for the Study of English (PASE). Publikuje artykuły dotyczące literatury I kultury anglojęzycznej oraz językoznawstwa teoretycznego I stosowanego. Na stronie dostępne są publikacje od roku 2015. 

 

Przekładaniec/ A Journal  of Translation Studies 

Czasopismo naukowe wydawane przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Artykuły prezentują nowe badania teoretyczne i empiryczne, dotyczące różnych aspektów przekładu – literackich, kulturowych, historycznych, socjologicznych, lingwistycznych i filozoficznych. Głównym językiem publikacji jest polski, ale wybrane numery mają wersje anglojęzyczne. Na stronie dostępne są numery od 2010 roku.

 

Psychology of Language and Communication 

Międzynarodowe czasopismo wydawane w Polsce. Publikuje artykuły dotyczące różnych aspektów psychologicznych badań nad językiem i procesami komunikacyjnymi u dzieci i dorosłych, takich jak procesy tworzenia i rozumienia języka, poznawcze i społeczne podstawy mowy, natura i strategie różnych typów dyskursów, rozwój i zaburzenia kompetencji językowych i komunikacyjnych. Na stronie dostępne są artykuły publikowane od 2008 roku.

 

Romanian Journal of English Studies 

Rocznik wydawany przez West University of Timisoara. Stanowi forum prezentacji badań uczonych rumuńskich i z całego świata, zajmujących się anglistyką. Na stronie dostępne są pełne wersje tekstowe wszystkich numerów (od 2012 roku), najnowszy numer oferuje tylko dostęp do spisu zawartości.

Studia Anglica Posnaniensia  

Międzynarodowy przegląd anglistyki ukazujący się w formie elektronicznej. Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, publikuje oryginalne artykuły z zakresu lingwistyki i literatury angielskiej, w języku angielskim. Numery archiwalne dostępne bezpłatnie (roczniki 1968-2998), nowsze na płatnym serwisie.

 

StudiaEtymologica Cracoviensia 

Rocznik poświęcony zagadnieniom etymologicznym, był wydawany w latach 1996-2015 w Krakowie. Skupiał specjalistów z ponad 25 krajów świata. W czasopiśmie publikowano oryginalne artykuły i recenzje w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Na stronie można pobrać roczniki 1996-2013 w plikach pdf.

 



Studia Linguistica Universitatis IagellonicaeCracoviensis 

Sling publikuje oryginalne artykuły badawcze ze wszystkich dziedzin językoznawstwa. Większość artykułów publikowana jest w języku angielskim. Na stronie do pobrania artykuły od 2009 roku.

 


Studia Litteraria Universitatis Iagellonicae Cracoviensis  

Rocznik ukazuje się od 2006 jako kontynuacja pisma „Prace Historycznoliterackie UJ”. Publikuje oryginalne artykuły naukowe z zakresu literatury, teorii literatury i krytyki literackiej. Na stronie pdfy artykułów od 2009 roku.

 Yearbook of Conrad Studies 

Rocznik Studiów Conrada poświęceni jest życiu i twórczości Josepha Conrada-Korzeniowskiego – jednego z wielkich twórców literatury angielskiej, o bardzo silnym podłożu polskim i europejskim. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Artykuły w języku polskim, ale też i angielskim, publikowane są od 2015 roku.

 

Zeszyty Glottodydaktyczne 

Wydawnictwo Uniwersytetu jagiellońskiego w Krakowie. Forum wieloletnich doświadczeń lektorów Jagiellońskiego Centrum Językowego. Artykuły w większości dotyczą nauczania języka obcego osób dorosłych, nauczania języka specjalistycznego, jak też adaptacji tekstu oryginalnego, na stronie dostępne są publikacje od 2015 roku.

 

Księgozbiór w formie drukowanej dla filologii angielskiej gromadzimy i udostępniamy w Bibliotece Wydziału Nauk o Zdrowiu (ul. Bydgoska). Jest to pokłosie stanu sprzed połączenia dwóch uczelni, stanowiących dzisiaj jedną Olsztyńską Szkołę Wyższą. Pierwotnie kierunek filologiczny był uruchomiony w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, która swoją siedzibę miała właśnie przy ul. Bydgoskiej. Po połączeniu, kierunki humanistyczne i społeczne zostały przeniesione na ul. Jagiellońską, a na ul. Bydgoskiej pozostał Wydział Nauk o Zdrowiu. Pozostał też wcześniej zgromadzony księgozbiór, między innymi na potrzeby kierunku filologii angielskiej.

W zbiorach mamy około 400 publikacji z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa oraz ponad 700 pozycji z literatury pięknej (klasycznej i współczesnej) w języku angielskim. Niektóre udostępniane tylko na miejscu, ale wiele publikacji można wypożyczyć.

Informacje o gromadzonych i udostępnianych w bibliotece publikacjach możecie znaleźć w:


- katalogu biblioteki Wydziału Nauk o Zdrowiu dostępnym ze strony internetowej OSW,


- zakładce na naszym blogu Literatura anglojęzyczna, gdzie znajdziecie wykazy literatury dla kierunku filologia oraz prezentacje różnych tytułów, autorów i serii książek w naszych zbiorach,


- wykazie literatury dla kierunku Filologia dostępnym w wypożyczalni biblioteki Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych (ul. Jagiellońska).


Zachęcamy studentów do zamawiania i wypożyczania. Obowiązujące procedury i informacje, jak to zrobić, przestrzegając obowiązujących przepisów pandemicznych, publikujemy na tym blogu w dziale Ogłoszenie oraz umieszczamy aktualne informacje na bibliotecznym facebooku.

Zapraszamy!

1 komentarz: