sobota, 11 maja 2024

KIM BYŁ KANT?


W tym roku na Warmii i Mazurach obchodzimy rok Immanuela Kanta. Niby każdy o nim słyszał, ale co tak naprawdę wiemy o tym wielkim myślicielu? 

Kant Immanuel, ur. 22 IV 1724 Królewiec, zm. 12 II 1804 tamże, niemiecki filozof. Jeden z najsłynniejszych myślicieli nowożytności; syn rymarza. Po studiach filozoficznych i teologicznych został nauczycielem domowym, od 1755 docentem, a od 1780 profesorem zwyczajnym w Królewcu. Całe życie spędził w Królewcu, po kolei zdobywając stopnie naukowe w ramach miejscowego, mało znanego uniwersytetu (rozsławił go dopiero właśnie Kant). Poza krótkimi wyjazdami za miasto (np. do Gołdapi) nie podróżował, otrzymywane w okresie późniejszym swojego życia propozycje pracy gdzie indziej odrzucał. Prowadził uregulowane i ubogie w wydarzenia życie (jego pedanteria stała się , w opinii współczesnych, czymś dla niego charakterystycznym), wymieniał jednak myśli z wieloma wybitnymi postaciami swojego czasu. Swoje

najsłynniejsze dzieła czyli przede wszystkim „Krytyki” napisał dopiero w okresie starości, gdy osiągnął znośne warunki materialne. Wcześniej pisał mało, zmagając się przez długie lata z niedostatkiem i nadmiarem pracy, głównie pedagogicznej. Jego biografię filozoficzną tradycyjnie dzieli się na 2 fazy: przedkrytyczną i krytyczną. Przy czym to ta druga jest dla Kanta właśnie charakterystyczna. W jej ramach, jak określał to sam filozof,  dokonał „przewrotu kopernikańskiego” w filozofii, w którym chodziło o to, że nie przedmioty kształtują myśli człowieka, ale na odwrót, myśli obrazy przedmiotów.

(na podstawie Słownik filozofii. pod red. A. Aduszkiewicza, Warszawa 2004)

Archiwum Państwowe w Olsztynie zainicjowało obchody Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach, a Olsztyńska Szkoła Wyższa wraz z innymi instytucjami podjęła inicjatywę. Pierwszym krokiem było zorganizowanie przez bibliotekę OSW wystawy, z którą można zapoznać się w siedzibie uczelni przy ul. Jagiellońskiej (hol przy Rektoracie) do dnia 22 maja.

Wystawa m.in. prezentuje fakty z życia filozofa. Polecamy też sięgnięcie do innego źródła.

Wiele ciekawych informacji można znaleźć na stronie Immanuel Kant. 300. Rocznica urodzin . Prezentowane jest tu życie filozofa, ale też można zapoznać się z klimatem społeczno-kulturalnym, jaki panował za jego czasów w Królewcu.



Do Kanta będziemy jeszcze wracać...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz