niedziela, 10 lutego 2019

OBLICZA ZBRODNI (C-G)

Kryminały, thrillery, sensacja i mroczne tajemnice („C” i „G)

Proponujemy do czytania kolejne anglojęzyczne książki pełne mrocznych zbrodni, sensacyjnych wydarzeń i kryminalnych zagadek. Prezentację otwiera pierwsza dama powieści kryminalnej: Agatha Cristie. Z brytyjskich autorów proponujemy również powieści Winstona Grahama, Michaela Gilberta, Ann Cleeves i Susanny Gregory. Polecamy pisarzy amerykańskich: Frances Crane, Toma Clancy, Lee Gruenfelda, Roberta Crais, Johna Grishama i Lisę Gardner.


Pisarze z Wielkiej Brytanii





Agatha Christie (1890-1972) – słynna brytyjska autorka kryminałów. Wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych.  Stworzyła dwie słynne postaci literackie: detektywa Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani panny Marple , która amatorsko rozwiązywała zagadki kryminalne lub przyczyniała się do ich rozwiązania. W naszej bibliotece mamy jedną książkę tej autorki: Evil under the Sun, wydaną po raz pierwszy w 1941 roku, ze słynną postacią  - Herkulesem Poirot. Tytuły polskich tłumaczeń tej powieści, to „Zło, które żyje pod słońcem” i „Zło czai się wszędzie”.
Evil under the Sun. (Series: Fontana Books). London, Glasgow: Collins, 1968 – sygn. 23304



Winston Mawdsley Graham (1908-2003) – brytyjski pisarz, laureat Orderu Imperium brytyjskiego. Znany jest głównie jako autor powieści historycznych,  m,.in. serii „Poldark”, której pierwszy tom opublikował w 1945 roku. Powstało 12 tomów tej sagi i dwie ekranizacje. Jest autorem różnych gatunków literackich. U nas mamy jego thiller The Sleeping Partner oraz powieść  Angel, Pearl and Little God.
Angel, Pearl and Little God. London: Fontana Books, 1973 – sygn. 23565
The Sleeping Partner. Glasgow: Fontana Books, 1975 – sygn. 24591

Michael Francis Gilbert (1912 – 2006) – brytyjski prawnik i autor powieści kryminalnych. Pierwszą powieść Close Quarters opublikował w 1947 roku, zapoczątkował nią cykl powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest Główny Inspektor Hazlerigg.  W naszej bibliotece można znaleźć dwie powieści z tego cyklu.
Close Quarters. (Series: Hodder, no. 85). London: Hodder and Stoughton, 1964 – sygn. 23490
Death Has Deep Roots. (Series: Hodder, no. 438).  London: Hodder and Stoughton, 1961- sygn. 23514

Ann Cleeves (ur. 1954) – ceniona brytyjska autorka kryminałów. Sławę przyniósł jej cykl kryminałów VERA, na podstawie którego w 2011 roku nakręcono serial telewizyjny. Sukces serialu spowodował, że zainteresowano się przeniesieniem na ekrany kolejnej serii jej powieści i w 2013 roku zaczął powstawać serial Shetlands, na podstawie serii „Kwartet szetlandzki”. Pierwsza książka z tej serii to, wydana w 2006 roku powieść Raven Black – jeszcze w tym samym roku otrzymała nagrodę Duncan Lawrie Dagger. Wydanie polskie zatytułowane „Czerń Kruka” ukazało się w 2009 roku nakładem wydawnictwa Amber. W naszej bibliotece mamy jedno z anglojęzycznych wznowień z 2006 roku.
Raven Black. London: Pan Books, 2006 – sygn. 28010

Susanna Gregory (ur. 1958) – pseudonim artystyczny Elizabeth Cruwys. Jest doktorem filozofii i wykładowcą Uniwersytetu w Cambridge. Pracowała też w policji, gdzie poznała tajniki pracy kryminalistycznej i problemy środowiska przestępczego.  Swoje doświadczenia zawodowe i zainteresowania historią średniowiecza wykorzystuje w pracy pisarskiej. Akcja jej powieści kryminalnych toczy się w średniowiecznej Anglii. Bohaterem cyklu „Kronik Matthew Bartholomew” jest czternastowieczny wykładowca medycyny Uniwersytetu w Cambridge, który jednocześnie jest detektywem-amatorem. W Polsce przetłumaczono trzy pierwsze powieści z tego cyklu, wydane przez wydawnictwo Świat Książki (Robaczywe jabłko, Wspólnicy piekieł, Kość niezgody).  W naszej bibliotece posiadamy piąty tom Kronik, zatytułowany A Wickled Deed, jednakże każdy tom serii można czytać oddzielnie.
A Wicked Deed. London: Warner Books, 2000 – sygn. 19655


Kryminały autorów amerykańskich


Frances Crane (1890 –1981) – amerykańska pisarka, twórczyni literackiej postaci prywatnego detektywa Pata Abbotta, któremu pomaga jego żona Jean. Kryminalnym śledztwom Abbottów autorka poświęciła 26 tomów, każdy z kolorem w tytule. W naszych zbiorach mamy powieść The Applegreen Cat, wydanie z 1955 roku (po raz pierwszy ukazała się w 1943 roku).
The Applegreen Cat. London: Hammond, Hammond & Company, 1955 – sygn. 23434

Tom Clancy, właśc. Thomas Leo Clancy Jr. (1947 - 2013) – amerykański pisarz powieści sensacyjnych. W 1984 roku opublikował swoją pierwsza powieść, która od razu przyniosła mu międzynarodową sławę: The Hunt for Red October („Polowanie na Czerwony Październik”). Wykreował w niej postać Jacka Ryana, historyka i nalityka CIA, który pojawiał się później w innych jego powieściach, takich jak „Czas patriotów”, „Stan Zagrożenia”, czy „Suma wszystkich strachów”.  W naszej bibliotece polecamy czytelnikom The Hunt for Red October.
The Hunt for Red October. New York:  Berkley Books, 1985 – sygn. 5525

Lee Gruenfeld (ur. 1950)- amerykański pisarz, urodzony w  Nowym Jorku, o szerokich zainteresowaniach. Jako sześciolatek zdobył stypendium na naukę gry na fortepianie. Po uzyskaniu dyplomu z psychologii i filozofii zrezygnował ze stypendium doktoranckiego i zajął się karierą w branży komputerowej. Ma też licencję pilota. Od 1991 roku poświęcił się pisarstwu. Jego pierwsza powieść to Irreparable Harm, a jej wydanie z 1994 jest dostępne w naszej bibliotece.
Irreparable Harm. New York: Warner Books, 1994 – sygn. 18500

Robert Crais (ur. 1953) – amerykański autor powieści sensacyjno-kryminalnych. Pochodzi ze stanu Luizjana, ale w 1976 roku Crais przeprowadził się do Hollywood. Tam podjął pracę  jako scenarzysta seriali i filmów telewizyjnych (m.in. scenariusze do Policjantów z Miami oraz Strefy mroku). Obecnie Crais mieszka w Kalifornii. Pisze powieści od 1980 roku, a sławę przyniosła mu powieść L.A. Requiem, w Polsce znana pod tytułem „Requiem dla Miasta Aniołów”, wydana w roku 1999 i nominowana do nagrody Edgara. Dużą popularność zdobyła książka Hostage (polski tytuł „Osaczony”) wydana w 2001 roku. Na jej podstawie w 2005 roku nakręcono film z Bruce’em Willisem w roli głównej. W Polsce ukazały się tłumaczenia kilkunastu jego powieści. W naszej bibliotece mamy jedną z wcześniejszych powieści Roberta Craisa Stalking the Angel, której pierwsze wydanie ukazało się w 1988 roku.
Stalking the Angel. London: Orion, 2007 – sygn. 28698

John Grisham (ur. 1955) – pisarz i prawnik, autor thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych. Pierwszy thriller sądowy A Time to Kill (polski tytuł – „Czas zabijania”) opublikował w 1988 roku. Druga powieść „Firma” znalazła się na siódmym miejscu bestsellerów i od tego czasu Grisham zrezygnował z praktyki prawniczej i zajął się wyłącznie pisarstwem. W bibliotece mamy dwie książki tego autora: A Time to Kill oraz równie słynną The Pelican Brief („Raport Pelikana”).
A Time to Kill. New York, 1989 – sygn. 5524
The Pelican Brief. New York: Island Books, 1993 – sygn. 5523

Lisa Gardner – popularna amerykańska autorka thrillerów. Nie bardzo wiadomo kiedy się urodziła, ale wydaje powieści od 1998 roku. Wiele tłumaczeń jej książek ukazało się w Polsce. My mamy do zaproponowania amerykańskie wydanie „Trzeciej ofiary”. Książka ukazała się 2001 roku, jako druga w serii z profilerem FBI Quincy’em.
The Third Victim. New York: Bantan Books, 2001 – sygn. 18494

Zapraszamy do biblioteki!

1 komentarz: