niedziela, 10 lutego 2019

OBLICZA ZBRODNI (C-G)

Kryminały, thrillery, sensacja i mroczne tajemnice („C” i „G)

Proponujemy do czytania kolejne anglojęzyczne książki pełne mrocznych zbrodni, sensacyjnych wydarzeń i kryminalnych zagadek. Prezentację otwiera pierwsza dama powieści kryminalnej: Agatha Cristie. Z brytyjskich autorów proponujemy również powieści Winstona Grahama, Michaela Gilberta, Ann Cleeves i Susanny Gregory. Polecamy pisarzy amerykańskich: Frances Crane, Toma Clancy, Lee Gruenfelda, Roberta Crais, Johna Grishama i Lisę Gardner.


Pisarze z Wielkiej Brytanii





Agatha Christie (1890-1972) – słynna brytyjska autorka kryminałów. Wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych.  Stworzyła dwie słynne postaci literackie: detektywa Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani panny Marple , która amatorsko rozwiązywała zagadki kryminalne lub przyczyniała się do ich rozwiązania. W naszej bibliotece mamy jedną książkę tej autorki: Evil under the Sun, wydaną po raz pierwszy w 1941 roku, ze słynną postacią  - Herkulesem Poirot. Tytuły polskich tłumaczeń tej powieści, to „Zło, które żyje pod słońcem” i „Zło czai się wszędzie”.
Evil under the Sun. (Series: Fontana Books). London, Glasgow: Collins, 1968 – sygn. 23304

sobota, 9 lutego 2019

ZDROWIE I CHOROBA - wybór literatury

ZDROWIE I CHOROBA - wybór literatury
11 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji publikujemy zestawienie
literatury o tematyce zdrowia i choroby, szczególnie dotyczącej  psychologiczno-socjologicznych aspektów jakże ważnych dla jakości życia i samego życia człowieka. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do biblioteki!


Antonovsky A., Rozwikłanie tajemnicy zdrowia. Jak radzić sobie ze stresem i nie zachorować, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005
Bartkowiak G. (red.), Czynniki kształtujące zachowania zdrowotne człowieka na przestrzeni życia. Teoria i praktyka. Wydaw. Uniwersytetu Medycznego, Poznań 2008
Basińska M. A., Funkcjonowanie psychologiczne pacjentów w wybranych chorobach endokrynologicznych. Uwarunkowania somatyczne i osobowościowe, Wydaw. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2009

piątek, 8 lutego 2019

DANE STATYSTYCZNE - strony internetowe

Statystyka, dane statystyczne – przydatne strony internetowe

Nie każdy lubi papier i papierowe książki, tym bardziej ta niechęć może potęgować się w kontakcie ze statystyką. We współczesnych czasach wyliczeń dokonuje się nie ołówkiem i nie kalkulatorem, ale korzystając ze specjalistycznych programów komputerowych. Dla zwolenników elektronicznych wersji poradników proponujemy stronę internetową wprowadzającą w zagadnienia statystyczne, a dla wszystkich – kilka stron publikujących dane statystyczne (strony są olinkowane).


Ze strony głównej dowiadujemy się o zawartości: „Internetowy Podręcznik Statystyki oferuje pomoc w zrozumieniu, a także stosowaniu metod statystycznych. Przedstawiony materiał został opracowany przez dział R&D firmy StatSoft (...).Internetowy Podręcznik Statystyki rozpoczyna się od przeglądu istotnych (kluczowych) pojęć, następnie znajdziemy szczegółowe omówienie określonych dziedzin statystyki, podzielonych tutaj na rozdziały, a dostępnych poprzez naciśnięcie odpowiadających im przycisków, reprezentujących poszczególne klasy technik analitycznych. Załączono także glosariusz pojęć statystycznych, a także bibliografię”.


GUS to centralny organ w naszym państwie zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem danych statystycznych na temat większości dziecin życia publicznego, a nawet niektórych obszarów życia prywatnego ludności. Dane statystyczne różnego typu udostępnia na stronie internetowej. Na stronie GUS-u są dostępne m.in. Dziedzinowe Bazy Wiedzy: „Obejmują one bardzo szeroką tematykę m.in. tematykę z obszaru rachunków narodowych, demografii, wyników z działalności przedsiębiorstw, przemysłu, budownictwa, handlu,

STATYSTYKA - wykaz literatury

STATYSTYKA – niektórzy na sam dźwięk tego słowa wchodzą w stan śpiączki mentalnej, innym niezbędna jest do opracowania i analizy danych wykorzystywanych w pracy badawczej. Prezentujemy spis publikacji dostępnych w naszej bibliotece, a  chętnych do zgłębienia metod i technik statystycznych zapraszamy!

Statystyka - wybór literatury
Arska-Kotlińska M., Bartz J., Wieliński D., Wybrane zagadnienia statystyki dla studiujących wychowanie fizyczne, Wyd. 3, Wydaw. AWF, Poznań 2002
Bedyńska S., Brzezicka A., Statystyczny drogowskaz. Praktyczny poradnik analizy danych w naukach społecznych na przykładach z psychologii, Wydaw. SWPS „Academica”, Warszawa 2007
Dmochowska H. (red.), Polska w nowym podziale terytorialnym, Wydaw. Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 1998
Dobosz M., Wspomagana komputerowo statystyczna analiza wyników badań, Wydaw. Exit, Warszawa 2004

NAUKA CHODU - nowość w bibliotece

REHABILITACJA – NAUKA CHODU        

Ostatnio biblioteka wzbogaciła się o cenną publikację, wydaną pod patronatem Komitetu Rehabilitacji Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN, autorstwa Marcina Rosińskiego pt.„Rehabilitacja – nauka chodu” (Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2016)


Z notki wydawniczej na okładce możemy wyczytać:

czwartek, 7 lutego 2019

SZKICE HUMANISTYCZNE 2018

SZKICE HUMANISTYCZNE 2018

„Szkice Humanistyczne”  - kwartalnik naukowy OSW - ukazują się od 2001 roku. W komunikacie MNiSW opublikowanym 23 grudnia 2015 r., w wykazie czasopism naukowych „Szkice Humanistyczne”  znalazły się w części B pod numerem 1875 z liczbą 6 punktów przyznawanych za publikację.
W notce redakcyjnej na okładce czytamy: „Szkice Humanistyczne to forum spotkań i dialogu bliskich lub pokrewnych dziedzin wiedzy, poszukujących odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Odwoływać się one mogą zarówno do problemów egzystencjalnych, jak również dylematów związanych z wychowaniem i edukacją młodego pokolenia. Szkice będą więc okazją do wymiany poglądów przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych oraz nauk szczegółowych o człowieku”.

Prezentujemy zawartość ubiegłorocznych numerów naszego kwartalnika naukowego „Szkice Humanistyczne”. Tematyka jest szeroka i z pewnością będzie przydatna studentom wszystkich naszych kierunków. Zapraszamy do biblioteki!

środa, 6 lutego 2019

ZAWÓD: NAUCZYCIEL - wystawa

Zawód – NAUCZYCIEL (wystawa tematyczna)

Dr Józef Rusiecki – Założyciel i Pierwszy Rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, obok działań dydaktycznych i zmierzających do powołania prywatnej uczelni, zajmował się pracą naukową oscylującą wokół zawodu nauczyciela. W holu na II piętrze budynku A/B prezentujemy publikacje dotyczące tego zawodu. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do biblioteki.  
  
Budzień H., Wybrane zagadnienia i problemy pedeutologii, Wyższa szkoła Administracji, Bielsko-Biała 2009
Chomczyńska-Rubacha M., Rubacha K., Płeć kulturowa nauczycieli. Funkcjonowanie w roli zawodowej, Oficyna Wydawnicza „I,mpuls”, Kraków 2007
Day C., Rozwój zawodowy nauczyciela, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004

SIATKÓWKA, MINISIATKÓWKA - nowości w bibliotece

Przyszłym nauczycielom wychowania fizycznego, trenerom i instruktorom sportu polecamy książki przydatne w treningu siatkarskim, bogato opatrzone materiałem ilustracyjnym. Publikacje dostępne są w naszej czytelni. Zapraszamy!
Poradnik trenera, Publikacja autorska FIVB

wtorek, 5 lutego 2019

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W PROCESIE REHABILITACJI - temat miesiąca

Znaczenie aktywności fizycznej dla utrzymania kondycji zdrowotnej jest powszechnie znane. Określony wysiłek fizyczny również wspomaga procesy rehabilitacji w wielu schorzeniach. W tym miesiącu proponujemy kilka artykułów badawczych dotyczących tego zagadnienia. Czasopisma dostępne są w naszej czytelni. Zapraszamy!


Głowacka P., Przyłudzka M., Bezpieczny wysiłek fizyczny u pacjentów z cukrzycą, „Fizjoterapia Polska” 2018, nr 3, s.86-93

PRZERWA MIĘDZYSEMESTRALNA

W okresie przerwy międzysemestralnej 
(4-22 lutego 2019)

biblioteka czynna

poniedziałek piątek    8.00-15.45


soboty i niedziela- w terminach zjazdów

poniedziałek, 4 lutego 2019

WIĘZIENNICTWO - wybór literatury

W dniu 8 lutego służba więzienna obchodzi swoje święto zawodowe. Z tej okazji życzymy wszystkim funkcjonariuszom jak najmniej kłopotów z podopiecznymi. Studentom planującym pracę w więziennictwie, jak też piszącym prace dyplomowe z zakresu tej tematyki, polecamy książki z naszego księgozbioru. Zapraszamy do biblioteki!

Więziennictwo

Bębas S., Współczesne oblicze resocjalizacji penitencjarnej, Wydaw. Wyższa Szkoła Handlowa, Radom 2010
Borowski R., Wysocki D., Instytucje wychowania resocjalizującego, Wydaw. Nauk. „Novum”, Płock 2001
Bulenda T., Musidłowski R. (red.), System penitencjarny i postpenitencjarny w Polsce, Wydaw. ISP, Warszawa 2003